PIXMA MP500
Společnost Canon, přední světový dodavatel technologií pro fotografování a elektronické zpracování obrazu, uvádí fotografickou centrálu PIXMA MP500 „tři v jednom“, která nabízí pokročilým uživatelům kvalitní tisk s velikostí inkoustové kapičky 1 pikolitr1, rozlišením 96002 × 2400 dpi a tiskovou hlavou technologie FINE (Full-photolithography Inkjet Nozzle Engineeri

MP500 je kompletní miniaturní fotografická laboratoř pro domácí uživatele, která se vyznačuje praktickým a elegantním designem. Mezi její hlavní výhody patří:

 • Rychlý tisk bezokrajových fotografií formátu 10 × 15 cm v profesionální kvalitě do 51 sekund
 • Kvalitní fotografický tisk v rozlišení 96002 × 2400 dpi, s velikostí inkoustové kapičky 1 pikolitr1 a 5 inkousty
 • Vynikající konektivita, včetně slotů paměťových karet, rozhraní PictBridge, infračerveného portu IrDA a volitelného adaptéru pro Bluetooth pro přímý tisk z mobilních telefonů
 • Velký barevný LCD displej s úhlopříčkou 6,3 cm pro prohlížení, úpravu a ořez fotografií
 • Plnobarevné skenování na plochém skeneru ve vysokém rozlišení až 1200 × 2400 dpi
 • Vysokorychlostní kopírka dokumentů: 29 kopií/min (monochromaticky) a 19 kopií/min (barevně)
 • Potisk DVD/CD, automatická jednotka pro oboustranný tisk, dvojitá přihrádka papíru


MP500 využívá nový systém ChromaLife100, který je zárukou vysoké odolnosti tisků vůči blednutí. Ve spojení s tiskovými médii Canon odolávají tisky produkované systémem ChromaLife100 blednutí po dobu 100 let, jsou-li uloženy v albu. Snímky vystavené bez ochranného skla či fólie odolávají na vzduchu blednutí po dobu 10 let, jsou-li vytištěny na fotografickém papíru Pro (PR-101)3.


Technologie FINE pro rychlost a kvalitu
Díky výrobní polovodičové technologii FINE společnosti Canon bylo dosaženo neobyčejných rychlostí tisku. Největší podíl na tomto zvýšení rychlosti má neobvykle dlouhá tisková hlava s výjimečně vysokým počtem trysek a jejich hustotou. Při jednom přejezdu hlavy je tak na stránku naneseno více inkoustu než u tradiční inkjetové technologie. Bezokrajové fotografie i dokumenty A4 tak lze tisknout s opravdu vysokou rychlostí.

Při tisku fotografií zaručuje technologie FINE kvalitu na úrovni profesionální laboratoře. Na papír jsou z mikrotrysek o průměru 9 mm každou sekundu vystřelovány miliony kapiček o velikosti 1 pikolitr1. Obraz je tak dokonale konzistentní a tisk přesný.

Technologie ContrastPLUS – systém, který zahrnuje černý inkoust na bázi barviva a zaručuje dokonalý kontrast – působí v součinnosti s technologií FINE pro vytváření neobyčejně ostrých a kontrastních tisků. Písmo textových dokumentů je dokonale ostré díky použití nového pigmentového inkoustu s vysokou optickou hustotou.

Vysokorychlostní rozhraní USB eliminuje prodlevy způsobené pomalým přenosem dat, takže tisk probíhá vždy s maximální kapacitou.


Provoz bez použití počítače
Pro snazší přímý tisk bez použití počítače lze použít barevný LCD displej s úhlopříčkou 6,3 cm k:

 • Prohlížení snímků a nastavení stránek
 • Prohlížení ořezu a výřezů snímků


Přímý tisk z paměťových karet, fotoaparátů a videokamer přes rozhraní PictBridge či mobilních telefonů přes IrDA nebo Bluetooth je podporován prostřednictvím celé řady pokročilých funkcí, takže fotografie lze upravovat a tisknout bez použití počítače. Funkce Red-eye Correction automaticky odstraňuje nežádoucí efekt červených očí, který vzniká při fotografování bleskem, zatímco projasňovač obličeje (Face brightener) dokáže na fotografii rozpoznat lidské tváře a v případě, že se nacházejí příliš ve stínu, zvýší automaticky jejich jas. Snímky s nízkým rozlišením – například pořízené mobilním telefonem – jsou optimalizovány prostřednictvím funkce Vyhlazení (Smoothing), která vyhladí zubaté okraje a odstraní některé vady JPEG. Bezdrátový tisk z mobilních zařízení s podporou technologie Bluetooth je možný po zakoupení nového volitelného adaptéru BU-20, který se přípevňuje k portu PictBridge.


Kvalita, která vydrží
Pro lepší odolnost vůči blednutí podporuje tiskárna Canon ChromaLife100: nový systém jedinečných inkoustů na bázi barviva s neobyčejnou šířkou barevného gamutu a speciálních fotografických papírů navržený pro tisk tiskovými hlavami FINE. Tento technologický „trojúhelník“ konstrukce trysek, inkoustu a tiskových médií produkuje fotografie, které předčí tradiční fotografie jak kvalitou, tak trvanlivostí. Při uložení ve fotoalbu odolávají tisky blednutí po dobu 100 let, při vystavení pod sklem 30 let a při vystavení na vzduchu 10 let4.


Ostřejší skenování
MP500 nabízí uživatelům skenování s maximálním rozlišením 1200 dpi. Kromě toho lze využít funkce jako Multi Scan, která umožňuje skenovat až 10 fotografií najednou a následně je uložit jako samostatné soubory s automatickou úpravou vyrovnání. Skenované dokumenty lze také přímo ukládat do formátu PDF (Portable Document Format), takže odpadá nutnost manuální konverze pomocí samostatného softwaru. Stránky je možné snadno seřadit a přidat do již hotových PDF dokumentů prostřednictvím aplikace MP Navigator. Automatická funkce optického rozpoznávání znaků (OCR) vkládá do PDF souborů text skutečně jako text, takže v dokumentu lze snadno vyhledávat.


Bezvadné kopírování
Kromě vysoké rychlosti kopírování, která je u každé špičkové kopírky samozřejmostí, nabízí MP500 také funkci automatické expozice (AE) – dokumenty jsou předskenovány pro určení a optimalizaci výsledku pro různé oblasti textu, fotografií a pozadí na jednotlivých stránkách originálu. Také je možné zkopírovat 4 dokumenty na jednu stránku.


Pokročilá manipulace s tiskovými médii
Tiskárna MP500 je vybavena systémem Canon Advanced Media Handling (pokročilý systém manipulace s tiskovými médii), jehož součástí jsou dvě přihrádky na papír. V tiskárně tak může být současně založen běžný kancelářský papír i fotografická média. Mezi další užitečné prvky patří jednotka automatického oboustranného tisku a integrovaný potiskovač DVD/CD.


Šetření inkoustem
Samostatné zásobníky inkoustu pro tiskárnu umožňují měnit vždy pouze inkoust té barvy, která došla. Zásobníky jsou osazeny světelnými diodami LED, které se rozsvítí teprve tehdy, je-li zásobník v tiskárně správně usazen. Uživatelé mohou sledovat hladinu inkoustu podle blikání diody. Jakmile poklesne hladina inkoustu pod určitou mez, dioda se pomalu rozbliká. Je-li zásobník zcela prázdný, bliká dioda rychle.


Vhodná tisková média
Výhody hardwarové technologie tiskárny se naplno projeví teprve tehdy, je-li pro tisk použito originálních tiskových fotografických médií Canon a originálních inkoustů. Rozmanitý a stále se rozrůstající sortiment tiskových médií Canon – včetně nových cenově dostupných papírů (Lesklý fotografický papír pro každodenní použití (GP-501)) – je navržen speciálně pro použití v kombinaci s inkousty Canon a technologií FINE. Fotografické papíry a média jsou dostupné v nejrůznějších velikostech (od vizitky po A4), typech (včetně malých samolepek) a s nejrůznější povrchovou úpravou (od matné přes pololesklou až po vysoký lesk). V nabídce nechybí ani oboustranný fotografický papír (PP-101D 13 × 18 cm a PP-101D A4) a špičkový fotografický papír Pro (PR-101) pro trvanlivé fotografie prvotřídní profesionální kvality.


Software
Do standardní softwarové výbavy MP500:

 • MP Navigator 2.0 – pomáhá uživatelům okamžitě dosáhnout optimálních výsledků při vynaložení minimální námahy. Uživatelé prostě zvolí požadovaný proces a požadovaný výstup. Verze 2.0 obsahuje následující funkce: rozšířená podpora PDF, zdokonalené okno pro zvětšování skenovaných dokumentů, tlačítka a ovládací prvky pro lepší použitelnost, možnost skenování z barevných časopisů či filmu.
 • Easy-PhotoPrint – usnadňuje proces tisku fotografií, asistuje při výběru tiskového média, umožňuje změny velikosti a použití efektů.
 • Easy-WebPrint (pouze Windows) – rozšíření nástrojové lišty prohlížeče Internet Explorer o možnost jednoduchého tisku webových stránek.
 • CD-LabelPrint – zjednodušuje přímý tisk na disky CD-R a DVD způsobilé k tisku.
 • OmniPage SE – aplikace pro optické rozpoznání znaků, která převádí naskenovaný text do rozpoznatelných znaků a umožňuje jeho úpravy a ukládání do textového souboru, který lze prohledávat.
 • PhotoStudio – program pro úpravu fotografií včetně automatického vyvážení barev a odstínů, klonování, animovaného 3D textu a dalších 40 speciálních efektů.


Multifunkční zařízení MP500 je kompatibilní s operačními systémy Windows 98/Me/2000/XP, Mac OS X v10.2.4 a novějšími.
1 Minimální velikost kapičky inkoustu

2 Kapičky inkoustu mohou být kladeny s minimální roztečí 1/9600 palce (maximální rozlišení tiskárny)

3 Veškeré uvedené hodnoty jsou odhady založené na urychlených testech, a tudíž jsou bez záruky. Odolnost vůči blednutí po dobu 100 let se vztahuje na tisky na papírech PR-101, PP-101, SG-101, GP-401, GP-501, které jsou uloženy pod ochrannou fólií. Odolnost vůči blednutí po dobu 30 let se vztahuje pouze pro tisky na médiích PR-101 a PP-101, odolnost proti blednutí pro dobu 10 let se vztahuje pouze na tisky na papíru PR-101. Hodnoty odolnosti proti světlu a působení vzduchu předpokládají vystavení fotografií v interiéru, za běžných podmínek a bez přímého slunečního světla.


ng)..